Aktualizacja : 2021-07-25 14:07:34
Ceny detaliczne
WalutaKupnoSprzedaż
jen japońskijen japoński JPY 0.0340 0.0352

Jen japoński - jest oficjalną walutą Japonii - jest trzecią najbardziej ważną walutą w obrocie na rynku walutowym po dolarze amerykańskim oraz euro, jest również szeroko stosowana jako waluta rezerwowa po dolarze amerykańskim, euro i funcie szterlingu.

W XIX wieku srebro hiszpańskie z którego wyrabiano monety były powszechne w całej Azji Południowo-Wschodniej, na wybrzeżu Chin i Japonii. Monety te zostały wprowadzone przez Manili ciągu dwustu pięćdziesięciu lat przybywających na statkach z Acapulco w Meksyku. Statki te były znane jako galeony Manila. Do XIX wieku te srebrne monety dolara były rzeczywis hiszpańskie dolary wybite w nowym świecie, głównie w Meksyku. Ale od 1840 roku były one coraz bardziej zastępowane przez srebrne dolary nowych łacińskich republik amerykańskich.

Japonia zdecydowała się przyjąć monetę srebrnego dolara pod nazwą "jen", co oznacza "okrągły". Jen został oficjalnie przyjęty przez rząd Meiji w ustawie podpisanej w dniu 10 maja 1871 roku. Nowa waluta została stopniowo wprowadzana począwszy od lipca 1871 roku.

Jen stracił swoją wartości w czasie i po II wojnie światowej. Po okresie stabilizacji w 1949 roku, wartość jena została ustalona na poziomie 360 jenów za 1 USD, czyli poprzez program w Stanach Zjednoczonych, który był częścią Systemu z Bretton Woods, do stabilizacji cen w japońskiej gospodarce. Kurs utrzymywał się do 1971 r., gdy Stany Zjednoczone odstąpiły od standardu złota, która była kluczowym elementem systemu z Bretton Woods, i nałożyła 10 procent dopłat przywozowych, wprawiając w ruch zmian, które ostatecznie doprowadziły do płynnych kursów walutowych w 1973.

Aktualne banknoty

aktualne banknoty
Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.
© 1989 Kantor Grand Katowice
Informacje